U svečanoj je dvorani Sveučilišta u Slavonskom Brodu 11. rujna otvoren Osmi hrvatski slavistički kongres koji će do 14. rujna okupiti ugledne znanstvenike kroatiste i slaviste iz Hrvatske i još 12 zemalja (Austrije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Češke, Italije, Mađarske, Sjeverne Makedonije, Njemačke, Poljske, Rusije, Slovenije, Ukrajine).
Riječ je o međunarodnome kongresu koji ima izrazito dobar odjek u međunarodnoj slavističkoj zajednici te su njegovi učinci dalekosežni i u smislu znanstvenih doprinosa, i povezivanja domaćih i stranih kroatista i slavista, kao i promicanja hrvatskoga jezika, književnosti i kulture u državama iz kojih strani slavisti dolaze.
Svečanosti otvorenja nazočili su župan Brodsko-posavske županije dr. sc. Danijel Marušić, zamjenica gradonačelnika gospođa Martina Martić Puača, izaslanik ministra znanosti, obrazovanja i mladih Staša Skenžić, rektor Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Lakušić i rektor Sveučilišta u Slavonskom Brodu prof. dr. sc. Ivan Samardžić kao i prodekanica Filozofskog fakulteta u Zagrebu prof. dr. sc. Ivana Vidović Bolt. Ugledni gosti pozdravili su nazočne prigodnim govorima. Na kraju se svim nazočnima obratila predsjednica Organizacijskoga odbora prof. dr. sc. Lahorka Plejić Poje koja se zahvalila organizatorima i suorganizatorima zaslužnima za održavanje ovako velikoga Kongresa, posebno Hrvatskom filološkom društvu, Filozofskom fakultetu u Zagrebu i Sveučilištu u Slavonskom Brodu. Zahvalila je na podršci i članovima Organizacijskog odbora sa Sveučilišta u Slavonskom Brodu koji su radili na pripremi Kongresa, kao i Brodsko-posavskoj županiji, Turističkoj zajednici grada, Matici hrvatskoj na donacijama.
Prigodom svečanoga otvorenja Osmoga hrvatskoga slavističkog kongresa dodijeljene su nagrade laureatima, istaknutim slavistima koje na prijedloge niza hrvatskih znanstvenih institucija izabire Organizacijski odbor kongresa. To su Medalja Antuna Barca (za područje znanosti o književnosti) koja je dodijeljena akademiku Milivoju Solaru, Medalja Stjepana Ivšića (za područje jezikoslovlja) dodijeljena akademiku Stjepanu Damjanoviću i Medalja Vatroslava Jagića (za stranoga slavista) profesorici Renate Lachmann.
Nazočnima se obratio uime laureata akademik Stjepan Damjanović koji je u svom govoru posebno istaknuo važnost i veliku ulogu profesora Stjepana Ivšića u povijesti hrvatske filologije.
Prigodnu svečanost popratio je vrhunski nastup Brodskog harmonikaškog orkestra Bela pl. Panthy.
Radni dio Kongresa otpočeo je drugi dan izvrsnim plenarnim izlaganjima uglednih profesora i akademika. Predstavio ih je predsjednik Hrvatskog filološkog društva prof. dr. sc. Davor Dukić. Profesorica Renate Hansen Kokoruš, sa Sveučilišta u Grazu govorila je o podijeljenim pamćenjima u suvremenoj hrvatskoj književnosti, akademik Ivo Pranjković otvorio je zanimljivo područje o sintaksi Tome Maretića, a na kraju pozornost je privukao akademik Josip Užarević koji je teorijski objasnio područje analize i interpretacije lirske pjesme. Nakon predavanja razvila se ugodna i zanimljiva rasprava. Nakon plenarnih predavanja slijedila su izlaganja u četiri usporedne sekcije koja će potrajati do subote 14. rujna.
Do kraja ovoga Kongresa gosti izlagači imat će priliku obići kulturne znamenitosti grada Slavonskoga Broda i Brodsko-posavske županije i upoznati se s ljepotama i običajima ovoga dijela Slavonije.