Sveučilište u Slavonskom Brodu pridružilo se obilježavanju Dana europske baštine

U povodu Dana europske baštine 2022., a na poticaj Ministarstva kulture Republike Hrvatske, Sveučilište u Slavonskom Brodu je u suorganizaciji s Galerijom umjetnina grada Slavonskog Broda i Konzervatorskim odjelom u Slavonskom Brodu organiziralo Okrugli stol  pod nazivom „Ivana Brlić-Mažuranić – dio europske baštine“.

Dana 24. listopada u novootvorenom  Interpretacijskom centru Ivana Brlić-Mažuranić, točnije u Kući Brlić, održao se uvodni dio programa.

Sudionike Okruglog stola pozdravili su zamjenica gradonačelnika Marina Martić Puača kao i prorektor Sveučilišta u Slavonskom Brodu izv. prof. dr. sc. Krunoslav Mirosavljević.

Okrugli stol moderirale su Romana Tekić (Galerija umjetnina u Slavonskom Brodu) i doc. dr. sc. Irena Krumes (Sveučilište u Slavonskom Brodu) na kojem se razgovaralo o različitom pristupu liku i djelu Ivane Brlić-Mažuranić u kontekstu nacionalne i europske baštine. Tijekom razgovora prezentiran je sadržaj Kuće Brlić kao i mogućnosti koje njen prostor nudi korisnicima. Sudionici su imali priliku doznati o dosadašnjim istraživanjima pisane ostavštine Ivane Brlić-Mažuranić, dobiti uvid u sastav, čuvanje i dostupnost knjižne i arhivske građe kao i saznati o projektu kritičkog izdanja Sabranih djela. Razmatrane su i nove mogućnosti suradnje na domaćem i međunarodnom planu, a posebno se razgovaralo i o sudbini knjižne i arhivske građe obitelji Brlić koja je trenutno u privatnom vlasništvu.

Na Okruglom stolu izlagali su: prof. dr. sc. Vinko Brešić, prof. dr. sc. Berislav Majhut, mr. sc. Ivan Medved, dr. sc. Jasna Ažman, mr.sc. Gordana Potnar-Matković, Željka Perković, Tatjana Melnik, Matea Žilić, Romana Tekić, doc. dr. sc. Irena Krumes.

Događaju su nazočili i studenti 4. godine Učiteljskoga studija Odjela društveno-humanističkih znanosti Sveučilišta u Slavonskom Brodu u sastavu kolegija Metodika hrvatskoga jezika II.

DHB 2022 – foto galerija

Posted in Događanja, Naslovnica, Opće, Život